Gaz to coraz częściej wykorzystywane paliwo do ogrzewania nie tylko niewielkich konstrukcji letniskowych, ale również znacznie większych domów jednorodzinnych, a także budynków firmowych, a nawet produkcyjnych. W przypadku potrzeb mieszkaniowych, najważniejszą decyzją podczas przygotowywania instalacji gazowej jest wybór między propanem a propanem-butanem.
Choć oba sformułowania wskazują na gaz płynny, dotyczą zupełnie innego paliwa. Żeby więc określić, czego warto użyć, by ogrzewanie domu okazało się skuteczne i opłacalne pod względem finansowym, należy omówić je dokładniej, wskazać kluczowe różnice oraz wyjaśnić, w jakich warunkach konkretny gaz sprawdza się najlepiej.
Ogrzewanie propanem – wydajność gazu, charakterystyka, ważne informacje
Na początek gaz propan (C3H8), czyli mało reaktywny, organiczny związek chemiczny, który jest ceniony przede wszystkim za wysoką wartość opałową. To właśnie z tego powodu ogrzewanie gazowe okazuje się tak korzystne zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych (zwłaszcza że gaz płynny może posłużyć do zasilania różnego rodzaj maszyn oraz instalacji).
Co ciekawe, propan jest składnikiem gazu ziemnego, a także ropy naftowej. Czym jeszcze charakteryzuje się czysty propan i w jaki sposób można go porównać do propanu-butanu?
- Poza wspomnianą wartością opałową, zaletą tego gazu jest fakt, iż może być on magazynowany w trudnych warunkach. Stan skupienia zmienia dopiero w temperaturze -40 stopni Celsjusza (przechodzi wtedy z postaci ciekłej w gazową), dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby do jego przechowywania wykorzystać zbiornik zewnętrzny. W razie użycia czystego propanu możesz więc łatwo zaplanować rozkład całej sieci gazowej.
- Spore znaczenie ma ponadto temperatura wrzenia, która w przypadku tego gazu poprawia wydajność kotłów, a zwłaszcza kondensacyjnych. Możliwe staje się uzyskanie znacznie wyższej temperatury niż za sprawą propanu-butanu, dzięki czemu takie paliwo będzie świetnym wyborem do ogrzewania dużych budynków.
- Gaz propan ceniony jest za uniwersalność zastosowania. Posłuży nie tylko do utrzymania korzystnych warunków w licznych pomieszczeniach, ale też jako zasilanie kuchenek gazowych oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Podczas ogrzewania domu okaże się więc paliwem kompleksowym.
Czy więc gaz propan ma wady? Tą najważniejszą wydaje się to, że jest on minimalnie droższy od propanu-butanu. Różnice nie są jednak znaczące, rekompensuje je ponadto fakt, iż w przypadku czystego propanu nie musisz martwić się utratą jego właściwości w trakcie szczególnie mroźnych zim.
Jak przechowywać gaz propan – zbiornik naziemny czy podziemny?
A skoro mowa jest o magazynowaniu omawianego paliwa, warto zastanowić się nad kwestiami praktycznymi. Fakt, iż propan utrzymuje stan ciekły w bardzo niskich temperaturach, sprawia, że masz do dyspozycji sporo rozwiązań.
Jeżeli chcesz uniknąć poważnych prac ziemnych, a także zależy Ci na łatwym dostępie do instalacji gazowej, z pewnością zainteresują Cię zbiorniki montowane na powierzchni ziemi. Oczywiście konieczny jest wcześniejszy wybór właściwego miejsca na terenie posesji – pamiętać trzeba przy tym o zachowaniu niezbędnych odległości zbiornika od drogi, czy też instalacji elektrycznej. Tym jednak zajmą się specjaliści.
Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby do magazynowania propanu użyć zbiornika podziemnego. Nie wpływa on negatywnie na wygląd ogrodu, czy terenu bezpośrednio przy domu, jednak wymaga wykonania wykopów.
Czym wyróżnia się gaz propan-butan? Dlaczego warto użyć go do ogrzewania domu?
Choć czysty propan gwarantuje świetne parametry grzewcze, mieszanka propan-butan jest tańsza, co oczywiście skłania wiele osób do postawienia właśnie na nią. To nic innego, jak popularny gaz LPG, który jest wykorzystywany między innymi do napędzania samochodów i wózków widłowych.
Czy ogrzewanie domu również jest możliwe przy użyciu gazu propanu-butanu? Tak, jednak z pewnymi ograniczeniami. Warto podkreślić, że z powodzeniem jest on stosowany do:
- podgrzewania wody użytkowej,
- ogrzewania pomieszczeń przy użyciu przenośnych ogrzewaczy,
- zasilania kuchenek gazowych i gazowo-elektrycznych.
Co istotne, gaz propan-butan gorzej radzi sobie podczas ogrzewania dużych powierzchni. W praktyce oznacza to, że lepiej wykorzystać w mniejszych budynkach lub konkretnych pomieszczeniach – tym bardziej że jest on dostarczany w specjalnie przygotowanych butlach, które różnią się pod kątem pojemności. W ten sposób gaz płynny LPG używany jest jako źródło zasilania poszczególnych urządzeń (np. kuchenek).
Ale czy opłaca się ogrzewać dom gazem z butli? Wyłącznie wówczas, gdy korzystasz z instalacji składającej się z dużych, pojemnych butli lub zestawu kilku bądź kilkunastu butli. Problematyczna okazuje się temperatura wrzenia butanu, która wynosi -4 stopnie Celsjusza. Ze stanu płynnego w gazowy przechodzi natomiast przy -0,5 stopnia Celsjusza. Właśnie dlatego jest on przechowywany w zbiornikach podziemnych.
Ciekawostką jest natomiast fakt, iż mieszanki propan-butan są używane w różnego rodzaju kosmetykach przygotowywanych w formie aerozolu. Pełnią on funkcję gazu nośnego, stosowanego w procesie produkcyjnym.
Propan czy propan-butan – jakim gazem ogrzewać dom?
Skoro wiadomo już, czym jest propan-butan, jakie właściwości ma czysty propan i jak gaz płynny zachowuje się w konkretnych sytuacjach, możemy przejść do odpowiedzi na najważniejsze pytanie, a mianowicie co jest lepsze – propan-butan czy propan? To także dobra okazja do tego, aby przedstawić kilka innych, równie wartościowych informacji. Jednak po kolei.
- Ogrzewanie domu propanem sprawdza się znacznie lepiej, niż gazem propan-butan. Głównie dlatego, że zapewnia on niższą temperaturę wrzenia. Pozostaje on w postaci płynnej dłużej, niż ma to miejsce w przypadku gazu propan-butan.
- Propan bardzo dobrze radzi sobie w dużych budynkach i podczas sporego obciążenia, związanego ze znacznym poborem gazu. Jeśli zaś chodzi o ogrzewanie gazem propan-butan, nadaje się on do „obsługi” małych pomieszczeń z zastosowaniem przenośnych ogrzewaczy i zasilania urządzeń o niewielkim poborze. Butla propan-butan sprawdzi się więc na przykład pod kuchenką gazową.
- W gospodarstwach domowych propan stanowi świetną alternatywę dla ogrzewania gazem ziemnym. A zwłaszcza w miejscach, w których gaz ziemny jest trudno dostępny lub w ogóle go nie ma.
- Propan z powodzeniem może być przechowywany w zbiornikach naziemnych i podziemnych, podczas gdy mieszankę propan-butan przeważnie magazynuje się w butlach lub w zbiornikach podziemnych.
- Ogrzewanie gazem płynnym często okazuje się wysoce ekonomiczne. Szczególnie w przypadku korzystnej oferty wybranego dostawcy. Do tego dochodzą jakże ważne kwestie bezpieczeństwa, gwarantowane przez odpowiednie zabezpieczenia i coraz nowsze technologie.
Wiesz już, jakim gazem lepiej ogrzewać dom. Pamiętaj, że cena gazu jest zależna od wielu czynników, to samo zresztą tyczy się przygotowania całej instalacji i montażu zbiorników, które mają pozwolić na ogrzewanie gazem. Z tego powodu warto korzystać z pomocy specjalistów – nie tylko pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję, ale również zagwarantują profesjonalną realizację każdego zlecenia.