Przydomowe instalacje LPG to inwestycja wymagająca podjęcia kilku kluczowych decyzji projektowych, które pozwolą rozpocząć budowę. Niezależnie od przeznaczenia budynku, w każdym przypadku niezbędny będzie projekt wykonany przez kompetentną osobę, która dostosuje instalację nie tylko do potrzeb użytkownika, ale i warunków terenu. Ważna jest bowiem zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy więc dobrze zaplanować budowę uwzględniając szereg czynników.
Projekt instalacji gazowej – zapotrzebowanie gazu i dobór zbiornika
Podstawowym kryterium, jakim należy się kierować przy inwestycji w instalację zbiornika jest zapotrzebowanie na gaz. To oczywiście kwestia indywidualna i zależy od stopnia eksploatacji. Inwestor musi brać pod uwagę szczególnie okresy sezonowe, gdy odnotowuje się największe zużycie gazu, jednak równie ważna jest jego zdolność odparowywania, które z kolei wpływa na prawidłowe działanie urządzeń zasilających system. Z jednej strony zatem gaz eksploatowany jest przez użytkowników potrzebujących na co dzień dostępu do surowca, z drugiej natomiast stanowi niezbędny element do poprawnej pracy instalacji, co również zwiększa jego zużycie.
Wiedząc, jak duża będzie eksploatacja surowca, dobiera się zbiornik o odpowiedniej wielkości. Na rynku dostępne są modele pojemne na 2700, 4850 oraz 6400 litrów. Inwestor musi więc wybrać właściwy rozmiar dostosowując go do potrzeb użytkowników oraz jakości pracy całej instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że, bez względu na pojemność zbiornika, można go napełnić maksymalnie w 85%. Tyle bowiem powierzchni może zajmować gaz w formie płynnej, zaś pozostałe 15% stanowi przestrzeń dla obecnych wewnątrz oparów gazowych.
Rozmiar zbiornika zależy od potrzeb inwestora, jednak kupno większego może w dalszej perspektywie okazać się dużo korzystniejsze, bowiem użytkownik będzie uzupełniał go o wiele rzadziej, na przykład raz do roku. Dzięki temu gaz można zakupić po niższej cenie, a w przyszłości nie będzie konieczności domawiania go. Zazwyczaj surowiec jest najtańszy w sezonach letnich, gdy nie korzysta się z ogrzewania, zatem, uzupełniając go w odpowiednim momencie, można dużo zaoszczędzić oraz korzystać z niego o wiele dłużej.
Montaż LPG – metody instalacji zbiornika
Zarówno instalacja zbiornika podziemnego, jak i naziemnego będzie wymagała zaawansowanych prac montażowych, a, w zależności od wybranego typu montażu, może mniej lub bardziej wpłynąć na wygląd działki. Już teraz więc potencjalny inwestor powinien wiedzieć, czego się spodziewać. Wybierając montaż instalacji gazowej naziemnej, położona zostanie płyta fundamentalna pod zbiornik gruba na 15-30 centymetrów delikatnie wystająca ponad powierzchnię gruntu. Stanowić będzie ona podstawę całej konstrukcji.
W przypadku wariantu podziemnego, konstrukcja będzie niemal niewidoczna, bowiem zostanie zanurzona na około 60-70 centymetrów poniżej linii gruntu. Jedynym wystającym spod ziemi elementem będzie armatura zbiornika, czyli pokrywa, która jednak w ogóle nie rzuca się w oczy i nie przeszkadza w swobodnym zagospodarowywaniu terenu. Przymierzając się jednak do jakiejkolwiek przebudowy działki, warto zrobić to w taki sposób, aby wokół pokrywy pozostało odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, dzięki czemu każdorazowe tankowanie zbiornika będzie po prostu łatwe.
Wskazówki projektowe – na co uważać przy montażu instalacji LPG?
Wielu klientów, o ile jest to możliwe w przypadku ich działki, wybiera instalacje podziemne, co jest oczywiste z racji mniejszej ingerencji w aranżację terenu, jednak tego typu montaż wymaga spełnienia określonych warunków. Montaż LPG pod ziemią będzie ryzykownym posunięciem w przypadku zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, które mogą zalać zbiornik i doprowadzić do jego uszkodzenia. W takich sytuacjach istnieje jednak pewne skuteczne rozwiązanie. Jeżeli instalacja podziemna miałaby być zagrożona zalaniami w okresach roztopów, zostanie ona dodatkowo zabezpieczona poprzez zakopcowanie zbiornika i w ten sposób uchroniona przed szkodliwym działaniem wody.
Przygotowując projekt na wykonanie instalacji, trzeba również zadbać o optymalne warunki tankowania gazu do zbiornika. Regularnie dojeżdżająca do klienta cysterna musi mieć możliwość swobodnego wjazdu na posesję i uzupełnienia surowca. Warto wybrać takie miejsce na montaż instalacji LPG, które nie będzie wymagało od kierowcy wjeżdżania na teren działki, a jedynie przeprowadzenia węża z zewnątrz. Oszczędzi to czasu i wysiłku, a przede wszystkim zniweluje ryzyko spowodowania jakichkolwiek szkód wynikających z poruszania się ciężkiego pojazdu po trawniku w otoczeniu drzew, ogrodzenia czy mniejszych elementów ogrodowej architektury.
Oczywiście, wszystkie te kryteria uwzględnia projektant z odpowiednimi uprawnieniami, który dobierze najlepsze możliwe rozwiązania i sugestie zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Ważne jednak jest to, aby inwestor miał już pewną wizję i znał swoje oczekiwania co do funkcjonowania instalacji. Dzięki temu projektant będzie od razu wiedział, jakie działania podjąć, aby finalny efekt był w pełni zgodny z wyobrażeniami klienta.