Ogrzewanie to niewątpliwie jeden z najważniejszych aspektów, jakie należy dokładnie przemyśleć przed zakupem lub budową domu. Wciąż jednym z najpopularniejszych rozwiązań okazuje się kocioł węglowy, choć obecnie wiele osób stara się od niego odchodzić głównie z powodu wysokiej ilości CO2, które ten produkuje. Głównie z tego względu warto rozważyć inwestycję w ogrzewanie gazowe. Emisja dwutlenku węgla jest w jego przypadku znacznie mniejsza, co przyczynia się do dbałości o środowisko.
Niemniej jednak zalet płynących z instalacji LPG jest o wiele więcej. Montaż tego typu systemu nie wymaga zbyt dużych nakładów czasu i pracy, a jednocześnie wyróżnia go niski koszt bazowy. Dla osób z ograniczoną ilością wolnej przestrzeni z pewnością ważny okaże się także fakt, że butle gazowe nie wymagają specjalnych pomieszczeń. Wystarczy umieścić je w dowolnym miejscu na działce lub w glebie. Wybór sposobu ich przechowywania powinien być uzależniony od wielkości terenu, jak i wysokości wód gruntowych.
Wygoda korzystania z systemu gazowego
Zaletą, której zdecydowanie nie można pominąć, mówiąc o systemie ogrzewania gazowego, jest przede wszystkim wygoda. Posiadając kocioł węglowy, należy nie tylko często czy samodzielnie dosypywać surowiec do specjalnych zbiorników, ale również pilnować, aby ten nie wygasł. W przeciwnym razie ponowne rozpalanie może być czasochłonne, a woda i pomieszczenia utracą w tym czasie swoją temperaturę. W rezultacie trzeba je ponownie nagrzewać, co będzie wiązało się z wykorzystaniem większej ilości węgla.
Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli posiada się instalację LPG. Gaz płynny do ogrzewania dostarczają dostawcy prosto do zbiorników, w związku z czym właściciel domu nie musi się o nic martwić. Wystarczy, że zadba się o regularne uzupełnianie butli. Warto wspomnieć, że powinno się wybierać wyłącznie sprawdzonych sprzedawców gazu. Tylko w ten sposób można mieć pewność jego wysokiej jakości. Podobnie jest z montażem samego systemu. Wybór odpowiedniej firmy przyczyni się do bezawaryjności i wysokiej wydajności, co również przekłada się na wygodę z użytkowania ogrzewania LPG.
Wydajność systemu gazowego i koszty eksploatacyjne
W obecnych czasach wiele osób przykuwa szczególną uwagę do kosztów stałych, jakie niesie za sobą eksploatacja systemu ogrzewania. Gaz płynny do ogrzewania domu to zdecydowanie jedna z opcji, którą należy rozważyć, licząc się ze swoim budżetem. Na oszczędność instalacji ogrzewania tym surowcem przekłada się przede wszystkim wydajność energetyczna. W przypadku węgla szacuje się tę wartość między 30-80%, natomiast LPG nie spada nigdy poniżej 95%.
Instalacje gazowe są zaawansowane technicznie, w związku z czym istnieje większa szansa na bezawaryjność. Co prawda wymagane są regularne (coroczne) badania, jednak to właśnie dzięki nim można mieć pewność o sprawności ogrzewania. Szybkie wykrycie jakichkolwiek usterek pozwoli na tańszą ich naprawę, co również przełoży się na tańsze koszty całkowite użytkowania. Dostęp do gazu jest łatwy, nietrudno znaleźć oferty dostawców tego rodzaju paliwa, w związku z czym istnieje możliwość wybrania najtańszej oferty. Choć należy pamiętać, że nie powinno być to jedyne kryterium, które bierze się pod uwagę. Równie ważny będzie profesjonalizm i staż oferowanych firm czy opinie innych klientów.
Bezpieczeństwo instalacji gazowej
Instalacja LPG wywołuje obawy w wielu osobach, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, niemniej jednak nowoczesna technologia oraz zabezpieczenia przemawiają za tego typu inwestycjami. Wiele osób niepotrzebnie uważa, że paliwo, jakim jest gaz płynny i ogrzewanie nim generuje wiele ryzykownych sytuacji, choć tak naprawdę wszystko zależy od regularnych przeglądów. Jeśli te będą przeprowadzane terminowo, zdecydowanie nie trzeba martwić się o kwestie zabezpieczenia domowników przed tym surowcem. Wpływ na to ma także stosowana technologia, która w obecnych czasach okazuje się bardzo zaawansowana. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku i odpowiednim przygotowaniu domu do tego typu systemu, bez przeszkód można cieszyć się ekologicznym i korzystnym sposobem ogrzewania.