AXAN Energy

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.

Instalacja gazowa w starym domu – czy jest możliwa? Czy warto? Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Spis treści

Remont starego domu często wymaga sporych inwestycji, a także nakładu pracy, związanego między innymi z naprawą dachu, czy uzupełnieniem izolacji. Mocno problematyczny okazuje się też remont lub wymiana ogrzewania domu. Czy w takiej sytuacji instalacja gazowa jest dobrym rozwiązaniem? Warto to sprawdzić!

Montaż instalacji gazowej w starym domu – największe wyzwania i trudności

 Nie da się ukryć, że tego typu inwestycja wymaga odpowiednich przygotowań. Zwłaszcza że projekt instalacji gazowej musi uwzględnić specyfikę budynku, jak również niezbędne do wykonania zadania, których zasięg okaże się znacznie szerszy niż w przypadku nowego budownictwa.

  • W starych budynkach często gaz ziemny zastępowany jest gazem płynnym. Szczególnie przy braku wystarczającej infrastruktury. W takiej sytuacji instalacja gazowa w domu opiera się na odpowiednio dostosowanych zbiornikach, które mogą posłużyć do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej.
  •  Najwięcej nakładów finansowych wymagają budynki bez ocieplenia i te korzystające ze starej bądź niesprawnej instalacji. Jej modernizacja okazać się może nieopłacalne, przez co jedynym wyjściem będzie wymiana. To oczywiście szansa na to, aby postawić na nowoczesne kotły gazowe.
  •  Należy również pamiętać, że stare budynku zazwyczaj potrzebują o wiele więcej energii cieplnej w porównaniu z tak zwanym nowym budownictwem. Właściwe rozprowadzenie instalacji, wybór kotłów, a także zbiorników ma znaczenie podwójne. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów.

 Niesprawna, mało wydajna instalacja grzewcza w starym domu powoduje odczuwalne straty cieplne, narażona jest ponadto na liczne awarie, które generują dodatkowe, często niepotrzebne wydatki. Wszystko to sprawia, że jej modernizacja, remont, a w skrajnych przypadkach również wymiana, jest konieczna.

Zwłaszcza gdy masz dostęp do atrakcyjnych alternatyw w postaci na przykład instalacji gazowej. Jej wykorzystanie nawet w wiekowych budynkach może wiązać się ze zmianami na lepsze. Szczególnie wówczas, gdy postawisz na współpracę ze sprawdzonymi specjalistami, którzy są w stanie zająć się wszystkim od początku do końca.

Dlaczego instalacja gazowa to dobry wybór dla starych domów?

 Choć montaż instalacji gazowej w wiekowym budynku jest jak najbardziej możliwy, niezbędna jest bogata wiedza na temat potrzebnych do wykonania działań, a także wieloletnie doświadczenie. To warunek podjęcia dobrych decyzji, dzięki którym ogrzewanie gazowe spełni podstawowe funkcje. A jak się okazuje, przynosi ono mnóstwo korzyści.

  • Zarówno specjaliści, jak i użytkownicy wskazują przede wszystkim na bezobsługowe użytkowanie takiej instalacji. Wystarczy odpowiednio skonfigurować kocioł gazowy, by zapewnić sobie optymalne warunki. I to bez konieczności jego ciągłego monitorowania.
  •  Elementy instalacji gazowej nie wymagają skomplikowanego montażu, często też zajmują niewiele miejsca. Ogrzewanie domu może pochodzić ze zbiorników LPG – zarówno naziemnych, jak i podziemnych. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby postawić na kotłownię gazową.
  •  Piece gazowe to urządzenia ekologiczne, które nie wpływają na środowisko naturalne tak negatywnie, jak kotły na paliwa stałe. Instalacja gazowa nie generuje szkodliwych zanieczyszczeń, pyłu, ani dymu. Jest przy tym bezpieczna i wygodna w obsłudze.
  •  Montaż instalacji gazowej LPG w domach jednorodzinnych to dobra alternatywa nie tylko dla węgla, ale też gazu ziemnego. Szczególnie wówczas, gdy jest on trudno dostępny lub niezbędna infrastruktura w ogóle nie istnieje. Może być ponadto bardziej opłacalna od instalacji elektrycznej, co oczywiście związane jest z wysokością rachunków za prąd.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, śmiało można podkreślić, że projekt instalacji gazowej dla starego domu może okazać się naprawdę korzystnym rozwiązaniem. Naturalnie pod warunkiem odpowiedniego przeprowadzenia niezbędnych prac i zachowania zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego budowę instalacji gazowej warto zlecić specjalistom?

 Żeby odkryć pełen potencjał, jakim wyróżniają się kotły gazowe, a także zadbać o skuteczne ogrzewanie domu, należy przygotować projekt, sprawdzić stan obecnej instalacji, a następnie  użyć materiałów i systemów dopasowanych do specyfiki budynku.

Oczywiste wydaje się, że odpowiadać za to powinni specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami – zarówno w zakresie projektowania, jak i przeprowadzania prac modernizacyjnych oraz montażowych. Gwarantują oni nie tylko przeprowadzenia całej inwestycji od początku do końca, ale też pomoc w wyborze poszczególnych elementów, takich jak zbiorniki, czy  kocioł gazowy.

Współpraca z fachowcami to więc sposób na wypełnienie obowiązków wynikających z aktualnych przepisów, uzyskanie oszczędność czasu i pieniędzy, jak również na uniknięcie wielu nieprzewidzianych sytuacji, do których w przypadku starych budowli dochodzi nader często.

Jak powinien wyglądać remont instalacji grzewczej w starym domu – działania krok po kroku

 Skoro już wiadomo, jakie korzyści zapewnić może montaż instalacji gazowej i dlaczego ten rodzaj ogrzewania okaże się optymalny dla starego budynku, pora przejść do opisania tego, jak wygląda całe przedsięwzięcie. Rzecz jasna biorąc pod uwagę obowiązujące prawo budowlane.

  1. Pierwszą, istotną kwestią jest sposób dostarczania energii cieplnej, a mówiąc dokładnie, wybór jej źródła. W tym przypadku będzie to kocioł gazowy. Warto podkreślić, że przy gazie płynnym, poza przygotowaniem kotłowni, istnieje możliwość wykorzystania zbiorników montowanych na zewnątrz budynku. Oczywiście muszą one zostać dopasowane do samej instalacji i zapotrzebowania na ciepło.
  2. Ważna podczas procesu modernizacji jest kontrola rur grzewczych. Istotne okaże się przeprowadzenie próby szczelności instalacji, która wskaże ewentualne straty cieplne lub poważniejsze problemy. W przypadku takiej analizy sprawdzić trzeba również, z czego zostały wykonane rury i w jakim dokładnie są stanie. Rury stalowe mogą być na przykład pokryte kamieniem, co także wpływa na wydajność systemu. Układ przewodów to jednak nie wszystko – spore znaczenie ma też połączenia i ułożenie grzejników.
  3.  Czy urządzenie grzewcze musi zostać wymienione? To naturalnie zależy od jego typu, stanu oraz wydajności. Sprzęty wchodzące w skład starych instalacji często sprawiają, że właściwy komfort cieplny nie może zostać uzyskany. A zwłaszcza gdy izolacja budynku nie stoi na wysokim poziomie. Jeśli jednak urządzenie okaże się niewystarczające, konieczna będzie wymiana całej instalacji grzewczej – warto o tym pamiętać.
  4.  Wykonanie instalacji gazowej od początku wymaga oczywiście całej procedury, przeprowadzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ważny staje się więc projekt, dobór niezbędnych elementów i urządzeń, próba szczelności instalacji gazowej oraz odbiór instalacji gazowej. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię podłączenie kominka, wybór sprzętów z funkcją podgrzewu wody użytkowej, czy może chcesz ograniczyć się do ogrzewania pomieszczeń.
  5.  Wskazać trzeba ponadto na potrzebę podpisania umowy z dostawcą gazu. W ramach użytkowania instalacji obowiązkowe stają się też regularne przeglądy, o których nie można zapominać.

 Decyzja o zakresie prac, które mają zostać wykonane w ramach modernizacji, powinna należeć do fachowca posiadającego specjalne uprawnienia. To on odpowiada za projekt instalacji, ocenę stanu poszczególnych elementów, jak również wskazanie zapotrzebowania na ciepło. Po dokładnej analizie zaleci on dalsze działania.

Co ważne, nie muszą one wcale dotyczyć wymiany całej instalacji. Często wystarczy skorzystać z dostępnej już sieci gazowej, zakupić nowy piec (np. z zamkniętą komorą spalania), czy też zadbać o użycie lepszych elementów odpowiedzialnych za przesył energii cieplnej. Między innymi właśnie dlatego tak opłacalna okazuje się współpraca ze sprawdzonymi specjalistami, którzy są w stanie określić możliwość podłączenia zbiorników gazowych i przedstawić optymalne rozwiązania.