AXAN Energy

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami.

Czy zbiorniki LPG wymagają rutynowych badań?

Spis treści

Pociągnięcie gazu ziemnego nie zawsze okaże się możliwe z uwagi, chociażby na warunki terenowe czy ekonomiczne. W takich sytuacjach powinno się rozważyć inne, alternatywne rozwiązania, a jednym z nich będzie inwestycja w zbiorniki LPG. Taki sposób ogrzewania domu niesie za sobą wiele korzyści. To przede wszystkim fakt, że instalacja systemu jest prosta i zajmuje stosunkowo niewiele czasu. Należy również nadmienić, że nie wymaga specjalnego pomieszczenia do gromadzenia paliwa. Z pewnością docenią to osoby z ograniczoną powierzchnią, którą musieliby dodatkowo zagospodarować na taki cel.

Zbiorniki gazu są uniwersalne pod tym względem, ponieważ wystarczy ulokować je na powierzchni ziemi lub w glebie, dzięki temu można zaoszczędzić miejsce bez konieczności przygotowywania osobnego pomieszczenia. Wybór takiego rozwiązania jest uzależniony od wielkości działki, a także wysokości wód gruntowych, o czym nie można zapomnieć. Trzeba wspomnieć, że tego typu instalacja należy do prostych w obsłudze i bezpiecznych w eksploatowaniu, dlatego wiele osób decyduje się na ogrzewanie swojego domu właśnie w taki sposób. Warto jednak podkreślić, że na te właściwości a wpływ jedna ważna kwestia — rutynowe badania.

Czemu mają służyć badania instalacji LPG?

Nie od dziś wiadomo, że regularne przeglądy techniczne systemów ogrzewania są obowiązkowe, dotyczy to nie tylko gazu. W jego przypadku jednak jest to szczególnie ważne, z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. Zbiorniki muszą przejść homologację, aby dalsze użytkowanie ich było zgodne z prawem i nie generowało potencjalnych, niebezpiecznych sytuacji. Badania zbiorników LPG pozwalają także w porę wykryć bardziej lub mniej poważną usterkę. Dzięki temu będzie można przeprowadzić naprawę, co z pewnością okaże się dużo tańsze, niż inwestycja w nową instalację.

Należałoby podkreślić, że użytkowanie gazu bez adekwatnych badań i homologacji wiąże się ze sporymi karami pieniężnymi, często sięgającymi nawet 5000 złotych. Dlatego bezpieczeństwo, choć to najważniejszy powód, nie jest jedynym, dla którego warto zadbać o te kwestie. Badanie techniczne zbiornika LPG wymaga konsultacji ze specjalistą mającym wiedzę w tym zakresie i po przeprowadzonym przeglądzie wyda stosowne zaświadczenie o sprawności systemu. To ważne, aby korzystać z usług firm o dużym doświadczeniu, ponieważ wtedy można mieć pewność, że instalacja rzeczywiście jest sprawna, a żaden szczegół nie został pominięty.

Co wchodzi w zakres przeglądu technicznego LPG?

Regularne przeglądy butli z gazem są niezwykle ważne, nie tylko w obiektach przemysłowych czy samochodach, ale także w prywatnych domach. To w dużej mierze od sprawności systemu zależy jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo użytkowników, dlatego ta kwestia powinna być dla wszystkich najważniejsza. Jakakolwiek usterka mogłaby powodować niepoprawne działanie, efektem czego np. zimą może dojść do znacznego wychłodzenie budynku, a w rezultacie również zwiększenia ryzyka przeziębienia u domowników. To tylko jeden z wielu przykładów konsekwencji, jakie niesie za sobą brak regularnych przeglądów technicznych gazu. Należy zatem zadbać o tę kwestię, ponieważ nie jest to duży koszt, którego w dodatku nie trzeba ponosić regularnie, a jedynie okresowo.

Konsultację w sprawie przeglądu umawia się ze specjalistą. Ten przyjedzie z niezbędnym sprzętem do wykonania badania i jeśli wszystko będzie w porządku, wystawi stosowne oświadczenie o sprawności systemu. Badanie doraźne zbiornika LPG opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności instalacji. Używa się do tego specjalistycznych detektorów, które pozwalają na wykrycie jakichkolwiek przecieków. Konieczne okaże się także sprawdzenie przewodów kominowych. Zrealizowanie przeglądu tego typu konieczne jest raz w roku. Warto wspomnieć o tym, że zaświadczenia dotyczące badań mogą być wymagane w przypadku starania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela, w razie różnorodnych awarii. Jeśli te nie zostały przeprowadzane w odpowiednim czasie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że należność z ubezpieczenia nie zostanie wypłacona.